VPN nedir? Ne işe yarar?

VPN nedir? Ne işe yarar?

Sanal Özel Ağlar (VPN), bir VPN sağlayıcısı tarafından çalıştırılan bir sunucu aracılığıyla internete bağlanmanıza izin verir. Bilgisayarınız, telefonunuz veya tabletiniz ve bu “VPN sunucusu” arasında dolaşan tüm veriler güvenli bir şekilde şifrelenir. Bu kurulumun bir sonucu olarak, VPN’ler:

 

  1. Internet faaliyetinizi İSS’inizden (ve hükümetten) gizleyerek gizlilik sağlar.
  2. Sansürün kaçmasına izin verin (okul, iş, ISS’niz veya hükümetiniz tarafından)
  3. Coğrafik konumunuza göre haksız yere reddedilen hizmetlere erişebilmek için bulunduğunuz yeri coğrafi olarak ” kandırmanıza ” izin verir.
  4. Genel WiFi hotspot kullanırken sizi bilgisayar korsanlarına karşı korur.
  5. Güvenli bir şekilde P2P indirmenize izin verir .

VPN’i kullanabilmek için öncelikle bir VPN hizmeti için kaydolmanız gerekir; bu ücret genellikle ayda 5 – 10 dolar arasında değişir. VPN kullanmak için bir VPN hizmeti ile bir sözleşme gereklidir.

 

İlk olarak İnternet bağlantınızı sağlayan ISS’niz olduğu için, bir VPN servisinin kullanılması bir İnternet Servis Sağlayıcı ihtiyacının yerini almaz.

 

Ticari VPN ve kurumsal VPN hakkında bir not

VPN teknolojisi başlangıçta uzaktaki çalışanların kurumsal kaynaklara, kurumsal ağlara güvenli bir şekilde bağlanarak ofisten uzakta kurumsal kaynaklara erişebilmeleri için geliştirilmiştir. VPN hala bu şekilde kullanılan terimdir. Günümüzde genellikle müşterilerin sunucuları üzerinden gizli olarak internet erişimi için izin ticari VPN servisleri ifade eder.

 

Nasıl çalışır?

İlk olarak bağlanmak için Internet Servis Sağlayıcı daha sonra ziyaret etmeniz gerekiyor. İstediğiniz herhangi bir web sitesini (ya da diğer internet kaynaklarına) bağlayan (ISS) tüm internet trafiğiniz ISS’nizin sunucularından geçer ve ISS’niz tarafından görüntülenebilir.

 

VPN’yi kullanırken, VPN sağlayıcınız tarafından işletilen bir sunucuyu (“VPN sunucusu”) şifreli bir bağlantı (bazen “VPN tüneli” olarak anılır) aracılığıyla bağlarsınız. Bu, bilgisayarınız ile VPN sunucusu arasında seyahat eden tüm verilerin şifrelenmesi anlamına gelir; böylece yalnızca siz ve VPN sunucusu “görebilir”.