instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’da yeni gelen canlı yayın özelliği, adeta platformu ve uygulamayı yeniden zirveye çıkardı. https://www.instatakipci.com/yorum/tek-fotograf/yabanci-bot Daha önce facbook platformunda kullandığımız canlı yayın özelliği, Instagram için de aktif edildi. Kullanım oranlarına bakılırsa geç kalınmış bir özellik diyebiliriz. Çünkü instagram canlı yayın özelliği, platforma yeni bir renk ve hareketlilik kazandırdı. Instagram’ı aktif olarak kullanmayanlar bile canlı yayın özelliğini kullanarak bu güzel özellikten yararlandı.

Peki yeni özelliği kullanmak için ne yapmalı? Kendi canlı yayınımı nasıl yaparım ya da yapılan canlı yayını nasıl izlerim diye düşünüyorsanız, aslında düşünmenize gerek kalmayacak kadar basit bir şekilde kullanım sağlanıyor. Tabi üyeliğinizin var olduğunu düşünerek.

Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

İlk olarak cihazımızda instagram uygulamasının yüklü ve güncel sürümü olması gerekmektedir. Özelliğin yeni eklenen bir özellik olması nedeniyle cihazınıza entegre edilmesi için değişikliklerin cihaza yüklenmesi gerekir. Bu nedenle uygulama güncel değilse mutlaka güncelleyin. Daha sonra menüye girerek instagram butonuna basın ve uygulamaya giriş yapın. Canlı yayın yapmak için sol üst köşede yer alan fotoğraf makinesi işaretine basınız. Karşınıza ne yapmak istediğinize dair kısa başlıklar göreceksiniz. Seçenekler arasında “Canlı, Normal, Boomerang, Eller Serbest” gibi seçenekler yer alıyor. Bu seçenekler arasında tabiki de “CANLI” olarak belirtilen başlığa tıklayıp canlı yayınınızı başlatabilirsiniz. Canlı yayın başlığına bastığınız anda yayın başlar. Ön kamera veya arka kamera arasında seçim yapma imkanınız var. Bu nedenle ister kendinizi çekerek canlı yayın yapın isterseniz manzarayı ve bulunduğunuz ortamın canlı görüntülerini aktarın.

Canlı Yayın Nasıl İzlenir?

Canlı yayın nasıl yapılır onu öğrendik peki canlı yayın nasıl izlenir? Bu konuda Instagram şuan bildirim göndererek haberdar ediyor. Yani arkadaş listenizde yer alan kişilerden herhangi biri veya bir kaçı canlı yayın yapmaya başladığı zaman telefonunuza bir bildirim geliyor ve o kişinin canlı yayın başlattığını, isterseniz izlemeye başlayabileceğinizi belirtiyor. Bu durumda canlı yayını izlemek için size gelen bildirime basmanız yeterli. Bildirim sekmesi telefonunuzun ana ekranından gittiyse üzülmeyin. Instagrama giriş yaparak üst kısımda yer alan hikayeler bölümünde aktif canlı yayınları görmeniz de mümkün. Tüm instagram canlı yayınları, uygulamanın üst kısmında yer alan hikayeler bölümünde en başta sıralanır. Yani gözden kaçırma imkanınız yok. İzleyebileceğiniz canlı yayınlar, sadece takip ettiğiniz kişilere ait olmaktadır. Takip etmediğiniz kişilerin canlı yayınlarını izlemeniz mümkün değil.

Canlı Yayında Sohbet İmkanı!
İnstagram sadece canlı yayın görüntülerini aktarmıyor. Aynı zamanda canlı yayın ekranında bir sohbet penceresi açarak o an canlı yayını izleyenlere konuşma fırsatı da veriyor. Yani izlediğiniz canlı yayın hakkında o an düşüncelerinizi belirtebilir ve yayın yapana mesajınızı iletebilirsiniz. Özellikle ünlülerin yaptığı canlı yayınlarda onlara ulaşmanız için kolay bir yol diyebiliriz. İnstagram’daki canlı yayın özelliğine sohbet kutusunun da entegre edilmesi, uygulamadaki bu özelliği daha da güzel bir hale getirmiş.

Instagram canlı yayın hakkında bilinmesi gereken bir önemli detay ise yayınların kaydedilmiyor olması. Yani biri canlı yayın yaptığı zaman, canlı yayın yapan kişi yaptığı yayını kaydedemiyor. Şuan için böyle bir özellik yok fakat ilerleyen zaman diliminde gerek yayını yapanların gerekse yayını izleyenlerin canlı yayını kaydetmesi için ek bir özellik sunulabilir.

Hangi Telefondan Canlı Yayın Yapılabilir?
Instagram’da canlı yayın yapabilecek telefonlar da tabi ayrı bir detay. Her telefonla canlı yayın yapmak mümkün değil. Öncelikli olarak kameralı bir telefon veya tablet, instagram uygulamasının kullanılabilir olması gibi özellikleri taşıması gerekir. Günümüz standartlarına uygun akıllı cihazların hepsinde canlı yayın imkanı sunulmakta fakat eski tip kamerasız ya da kamerası olupta işletim sisteminin desteklemediği telefonlarda bu özelliğin kullanmak mümkün değil.