Çalışan Öğrencinin Bursu/Öğrenim Kredisi Kesilir mi?

Çalışan Öğrencinin Bursu/Öğrenim Kredisi Kesilir mi?

Yüksek okul ve de üniversitede okuyan öğrencilerinin bir çoğu, boş zamanlarında part-time işlerde çalışarak para kazanmayı amaçlıyorlar. Yine üniversite öğrencilerinin bir çoğunun, Kredi Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim kredisi, katkı kredisi ya da burs aldığını düşünürsek, hem öğrenimine devam etmek hem de çalışmak isteyen öğrencilerin aklına tek bir soru geliyor:

Part-time da olsa, bir işte çalışmaya başladığımda kredim/bursum kesilir mi?

Bu sorunun cevabı, KYK’nın internet sitesi olan kyk.gov.tr’de. KYK Yönetmeliği’nin burs/kredi kesilme durumlarına bakacak olursanız aşağıdaki maddeyi bulabilirsiniz:

ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİNİN KESİLME SEBEPLERİ

  • ……
  • Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,
  • ……

hallerinde öğrencilerin öğrenim ve katkı kredisi kesilmektedir.

BURSUN KESİLME SEBEPLERİ

  • ……
  • Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,
  • ……

hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.

Bu maddelerde de göreceğiniz gibi, burs ya da kredinin kesilme durumu, asgari ücret düzeyinde aylık gelirle çalışmaya bağlanıyor. Yani siz part-time da çalışsanız, full-time da çalışsanız (öğrenci adam full-time’a zaman bulamaz gerçi!); çalıştığınız yerden aldığınız aylık maaşınız asgari ücret tutarını geçmediği takdirde bursunuz ya da krediniz kesilmez. “Nasıl bu kadar net konuşabiliyorsun?” diyenler olabilir, çünkü internette yaptığım araştırmalarda net bir bilgi bulamadım bu konuyla ilgili, her şey karma karışık.. Ben de emin olamadım, ta ki KYK yönetmeliklerini araştırana kadar. Bu kadar net konuşmamın sebebi olarak Kredi Yurtlar Kurumu Yönetmeliği’ni kaynak olarak gösterebilirim.

Sigortalı çalışırsam bursum/kredim kesilir mi?

KYK’nın sitesindeki yönetmeliklerde, bursun kesilme sebepleri arasında sigortalı çalışmaya bağlanan bir madde yok. Bursun kesilmesi, bir işte çalışma söz konusu olunca sadece çalıştığınız işten asgari ücret düzeyinde aylık gelire sahip olmaya bağlanmış.

Ben de bu aralar bu konuyla ilgilendiğim için bir yazı hazırlamak istedim.. Böyle durumlarda yönetmelikleri araştırmak sorunun cevabını bulmaya yetiyor 🙂 Umarım işinize yarar..